BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takfotogenlampa 4828050
nr 482 8050
Takfotogenlampa
Majolika, 1800-tal, höjd: 110
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.300 kr
måndag 27 augusti 2007
27/8 08:46:08
27/8 15:04:33
1.200 kr
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.